Rycerzowa i Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki jest jednym z niewielu pasm polskich gór nie zadeptanych jeszcze przez masy turystów. Chodząc po tutejszych bukowo-świerkowych lasach oraz pięknych, rozległych halach poczujesz bliskość natury, mało zmienionej przez cywilizację. Na jednej z takich hal u podnóża szczytu Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.), wtulona w krajobraz leży nasza drewniana bacówka. Z miejsca tego rozciąga się imponująca panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masyw Pilska i Babiej Góry, potężne Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Dziesięć minut od schroniska, na Małej Rycerzowej, widok powiększa się o rejon Beskidu Śląskiego i Małego oraz grzbiety górskie leżące na terenie Czech. Podczas dobrej widoczności, która zdarza się najczęściej jesienią i zimą, dostrzeżesz również Gorce i Beskid Sądecki.
Niezapomniane chwile przeżyjesz oglądając kolorowe wschody słońca - wprost z okien swojego pokoju, mając pod sobą "morze chmur" lub podziwiając Tatry i Babią Górę podczas pełni księżyca.

rycerzowabacowka1Nasza Bacówka położona jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz Natura 2000. W pobliżu mamy trzy rezerwaty przyrody. Pierwszy, najbliższy to "Dziobaki" - zachowujący fragmenty buczyny karpackiej, występują tu ponad 120-letnie drzewa. Drugi nazywa się "Muńcoł" i chroni stanowiska występującej tam gromadnie śnieżyczki przebiśnieg. Ostatni to "Oszast", gdzie po dziś dzień zachowała się pierwotna Puszcza Karpacka regla dolnego. Nie są to rezerwaty ściśle chronione i można do nich dotrzeć szlakami turystycznymi z naszego schroniska. Najbliższa okolica obfituje w jagody, maliny oraz grzyby. Latem spotkasz w okolicy bacówki bacę z redykiem owiec.

rycerzowabacowka2Oprócz walorów przyrodniczo-krajoznawczych naszym głównym atutem jest położenie na skrzyżowaniu kilku malowniczych szlaków. Jesteśmy zatem dobrą bazą do odbywania jednodniowych wędrówek. Pobliskie tereny nadają się świetnie do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, natomiast zimą dzięki długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej stwarzają wymarzone warunki dla miłośników rakiet śnieżnych i nart skiturowych.

Po około półgodzinnym marszu od schroniska, podążając żółtym szlakiem dojdziesz na przełęcz Przysłop. Można stąd udać się zielonym szlakiem do wsi Vychylovka, gdzie znajduje się Skansen Wsi Kisuckiej, czynny od początku maja do końca października. Główną atrakcją, prócz zwiedzania wodnego młyna, uroczego kościółka, karczmy i starych chałup jest przejazd kolejką wąskotorową.

Czyste powietrze, urzekające krajobrazy oraz życzliwi ludzie czekają na Ciebie!!!

Ostatnio dodane zdjęcia

Kierunek Rycerzowa!

Twoje miejsce w górach

Do zobaczenia :)


Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net